13-14 січня 2018 року в Абу-Дабі, Об’єднані Арабські Емірати, відбулася 8-ма сесія Асамблеї Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії – (IRENA). В даному заході взяли участь понад 1200 учасників з більш ніж 150 держав, включаючи Україну.

Українську делегацію очолював Сергій Савчук – голова Держенергоефективності України. До складу делегації також увійшли: народні депутати України Александр Домбровский та Наталя Кацер-Бучковська, Надзвичайний і Повноважний Посол України в ОАЕ Юрій Полурез, Голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков, директор Департаменту відновлюваних джерел енергії Держенергоефективності Юрій Шафаренко та співробітники Посольства України в ОАЕ.

У своєму привітанні до членів Асамблеї Генеральний директор IRENA Аднан Амін відзначив: „Витрати на виробництво „чистої” енергії зменшуються, технології удосконалюються, розвиток відновлюваної енергетики прискорюється у всьому світі. Це означає, що ми вступаємо в нову епоху енергетичної трансформації, а відновлювана енергетика стає важливим двигуном економічного зростання, створення робочих місць і соціального розвитку, а також вирішує проблеми зміни клімату і зменшення шкідливих викидів”.

У своєму виступі голова Асамблеї IRENA Керолайн Коссе, міністр енергетики і гірського видобутку Уругваю підкреслила: „Якщо раніше відновлювана енергетика розглядалась як сприятлива для навколишнього та соціального середовища енергетика, сьогодні відновлювана енергетика розглядається як нова альтернатива для майбутньої світової енергетики, заснована на економічній і екологічної доцільності”.

Восьма сесія Асамблеї IRENA запустила Глобальну комісію з геополітики енергетичної трансформації (Global Commission on the Geopolitics of Energy Transformation). За підтримки урядів Німеччини, Норвегії та Об’єднаних Арабських Еміратів. Глобальна комісія вивчатиме геополітичні наслідки швидкого зростання відновлюваних джерел енергії в контексті глобальних зусиль, спрямованих на боротьбу зі зміною клімату. Члени Комісії вивчать, як відновлювані джерела енергії змінюють динаміку співробітництва та торгівлі енергією між країнами.

У своєму виступі Голова Держенергоефективності Сергій Савчук представив останні українські досягнення у відновлюваній енергетиці. „Уряд України пройшов довгий шлях для приєднання до Статуту IRENA. Нещодавно відповідний Закон України № 2222-VIII, розроблений Держенергоефективністю, був прийнятий парламентом і підписаний президентом України Петром Порошенком, – зазначив Сергій Савчук і додав, що „днями міністр закордонних справ України Павло Клімкін підписав відповідний документ про приєднання України до IRENA”.

„Україна у співпраці з IRENA залучатиме досвід та інвестиції провідних країн світу у вітчизняну відновлювану енергетику. Враховуючи значний ресурсний потенціал та позитивні зміни в регуляторному полі, Україна зможе стати вигідною платформою для роботи іноземних інвесторів, які вкладають кошти у „зелені” проекти”, – підкреслив Сергій Савчук.

„Приєднання України до IRENA, безумовно, є потужним кроком до розвитку енергетичної дипломатії та надає додаткові гарантії потенційним іноземним інвесторам з інвестицій у відновлювану енергетику України”, – підкреслив Олександр Домбровський, народний депутат України, в.о. голови Комітету ВРУ з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки. Підтвердженням цих слів є той факт, що з 2013 року, за даними IRENA, понад 1 трильйон доларів США інвестовано у відновлювану енергетику у всьому світі. На сьогодні у цій сфері створено майже 10 млн нових робочих місць.

На 8-ій сесії Асамблеї IRENA багато говорилося про необхідність стимулювання розвитку ВДЕ державними установами через прозорі механізми підтримки, враховуючи конкурентоспроможність, інвестиційну привабливість і переваги „зеленої” енергетики перед технологіями, які працюють на викопному паливі. „Співпраця профільних асоціацій з урядовими структурами, відповідальними за розвиток національної відновлюваної енергетики, є вкрай важливим, оскільки саме така співпраця може стати кращим драйвером для побудови сталого енергетичного майбутнього нашої країни”, – зазначив Андрій Конеченков, голова правління Української вітроенергетичної асоціації, віце президент Всесвітньої вітроенергетичної асоціації”.

Серед питань, що обговорювалися в Абу-Дабі, було виробництво тепла та охолодження, перехід на електротранспорт. „Саме сінергія енергоефективності та „зеленої” енергетики, безпечної для людини та довкілля, є головним чинником для переходу до нової безвуглецевої економіки, створення нового енергетичного майбутнього”, – таким є головний висновок 8-ої сесії Асамблеї IRENA.

18 січня 2018 року у Києві відбулась прес-конференція, присвячена участі Української делегації у Восьмій сесії Асамблеї IRENA

 

Джерело: www.uwea.com.ua

IRENA – драйвер побудови нового енергетичного майбутнього