7 червня 2018 року в Верховній Раді України був зареєстрований проект Закону „Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії” за № 8449. Авторами цього законопроекту виступили 17 народних депутатів, представники п’яти Комітетів ВР України.

Текст законопроекту доступний на сайті: www.rada.gov.ua

Даний законопроект передбачає впровадження системи аукціонів при стимулюванні виробництва електроенергії за рахунок використання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ).

Саме 7 червня, в Інформаційному агентстві „ІНТЕРФАКС Україна” народні депутати від Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки – Олександр Домбровський, перший заступник голови комітету та Лев Підлісецький, Голова підкомітету з питань електроенергетики та транспортування енергії, а також голова Офісу Національної Інвестиційної ради при Президентові України Юлія Ковалів дали прес-конференцію, на якій розповіли про концепцію законопроекту та про деякі зміни, які мають відбутися в законодавчій підтримці сектора відновлюваної енергетики, починаючи з 1 липня 2019 року.

Ще на початку прес-конференції Олександр Домбровський зазначив, що новий законопроект зберігає максимально комфортні умови для інвесторів, які вже вклали кошти у відновлювану енергетику України, проте дозволяє запобігти “зеленому енергетичному дефолту”, який неминучий при незмінному поточному курсі в енергетиці.

Основні положення поданого законопроекту:

* Поточна система підтримки ВДЕ – „зелений тариф” (ЗТ) продовжує свою дію для компаній, які вже побудували сонячні та вітрові електростанції.

* Діюча сьогодні система підтримки „зеленої” електроенергії залишиться актуальною для проектів будівництва сонячних та вітрових електростанцій, які вже підписали PPA (power purchase agreement) – договір між виробником і покупцем електроенергії або підпишуть його до 1 липня 2019 року.

* Разом з тим, розмір ЗТ для сонячних електростанцій з 2020 року зменшиться на 30%, а не на 10%, як передбачено чинним законодавством. Розмір ЗТ для вітру залишається без змін.

* Нова система аукціонів буде обов’язковою для нових проектів СЕС потужністю від 10 МВт; ВЕС – від 20 МВт”.

* Аукціони планується проводити за принципом зворотного голландського.

* Мінімальний тариф, тобто тарифу з якого будуть розпочинатися аукціони, вирішуватиме Кабінет Міністрів України. Максимальний аукціонний тариф не буде перевищувати діючий „зелений” тариф.

* Кожен переможець зможе підписати договір на продаж виробленої електроенергії з гарантованим покупцем електроенергії терміном дії 20 років. Підписання такого договору буде обов’язковим для гарантованого покупця.

* Аукціони будуть проводитися двома ітераціями до травня і до жовтня поточного року.

* Аукціони будуть проводитися до 2029 року

* Аукціони планується проводити з розбивкою на лоти потужністю 1 МВт.

* За кожний МВт заявленої потужності кожен з учасників повинен буде надати банківську гарантію у розмірі 50 тисяч доларів США.

За кожним лотом, переможець зможе повернути таку гарантію при завершенні будівництва в термін до трьох років. При відмові від реалізації проекту він втрачає гроші.

Саме такий підхід за словами Льва Підлісецького „забезпечує рівнодоступність для кожного інвестора, що дозволить брати участь в аукціонах також і невеликим гравцям”. За його прогнозом перший пілотний аукціон має відбутися в другій половині 2019 року по проектам СЕС, які передбачені для будівництва у Чорнобильській зоні.

Законопроект також передбачає збільшення максимальної встановленої потужності для домашніх господарств з 30 кВт до 500 кВт. Це стосується як фізичних так і юридичних осіб.

Повну трансляцію прес-конференції можна подивитися за посиланням: www.youtube.com

 

Джерело: www.uwea.com.ua

З 2020 РОКУ СЕКТОР ЗЕЛЕНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ В УКРАЇНІ МОЖЕ ПЕРЕЙТИ НА СИСТЕМУ АУКЦІОНІВ