У минулому році ПАТ „АрселорМіттал Кривий Ріг” значно знизило рівень вжитку всіх енергоресурсів. Загальна енергоємність підприємства у 2017 році склала 25,231 ГДжт рідкої сталі. На цей рік коштує стоїть мета досягти 25,198 ГДжт.

У 2017 році досягнуто історично мінімальні рівні вжитку електричної енергії (4 млрд 194 млн кВтг) і питної води (10,4 млн м3) за останні 7–10 років. Завдяки зональним тарифам на електроенергію – різниці у денний та нічний час – підприємство заощадило 167,5 тис доларів США. Ще на 500 тис. доларів США менше ПАТ „АрселорМіттал Кривий Ріг” заплатило після перегляду формули розрахунку за реактивну електроенергію. Це стало можливим після установки компенсуючих пристроїв і спільних вимірів з енергетиками.

У минулому році вжиток природного газу склав 636 млн кубометрів. Але з них 182 млн були використані для заміщення дорогого коксу, що допомогло знизити вартість загального коксового еквіваленту (виходячи з ринкової вартості коксу та природного газу в еквіваленті). Якщо виключити цей обсяг, то загальна витрата природного газу по підприємству склала б 454 млн кубометрів, що стало історичним мінімумом за всю його історію. Десять років тому, у 2007 році, витрати газу перевищили 1 млрд кубометрів (при виробництві 8 млн т твердої сталі).

На вироблення однієї гігакалорії на ТЕЦ було витрачено 24,5 кубометра. Це найкращий показник, що досягався на котлах ТЕЦ. А з урахуванням того, що вона – найбільший на підприємстві споживач газу, то це позитивно вплинуло як на зниження загальної собівартості, так і на обсяги придбання блакитного палива. Питома ж витрата палива на вироблення пари була знижена на 6% у порівнянні з минулим роком, що привело до зниження вжитку природного газу на 7,3 млн м3.

Крім того, у 2016–2017 рр. досягнуто історично мінімальний рівень втрат кисню. Якщо у 2011–2012 рр. він доходив до 21,5% і 19,05% від загального обсягу, то у 2016–2017 рр. – до 5,36% і 5,77%. Щоб добитися такого результату, підприємство оптимізувало склад обладнання – компресорних і повітророзподільних установок. Зокрема, вивело з експлуатації два застарілі кисневі блоки, які мали дуже низькі коефіцієнти вилучення кисню, і відповідно, високі витрати електроенергії. У 2018 році очікується зниження втрат кисню до 3,5% за рахунок впровадження нової моделі управління виробленням і розподілом кисню.

ПАТ „АрселорМіттал Кривий Ріг” також продовжує впроваджувати „зелені” технології, які дозволяють за допомогою альтернативного палива зменшити використання традиційних джерел енергії. У вогнетривко-вапняному цеху природний газ частково заміщено біопаливом (лушпинням насіння). Завдяки цьому на обертових печах №№ 4, 5 вдалося зменшити вжиток газу на 80%. Минулого року економія природного газу склала 30,5 млн м3. Дана інноваційна технологія буде впроваджена на усіх п’яти печах підприємства. На обертовій печі № 3 вже виконані будівельно-монтажні роботи на установці подачі біопалива, у першому кварталі цього року проект буде завершено.

Для підвищення енергоефективності компанія також використовує альтернативні джерела опалювання (переведення приміщень на електрообігрів), проводить модернізацію обладнання, впроваджує проекти з енергозбереження. У 2017 році проведена реконструкція чотирьох насосних агрегатів на насосній станції № 6, що забезпечує водою оборотні цикли двох прокатних цехів. Модернізація насосів дозволила заощадити понад 30% електроенергії (2,7 млн кВтг). Результативний проект із заміни насосів буде продовжений і в цьому році.

Олександр Єфремов, начальник управління енергоефективністю ПАТ „АрселорМіттал Кривий Ріг”: – У 2018 році підприємство продовжить впровадження енергозберігаючих проектів, направлених на зниження вжитку енергоресурсів. Наша мета – за рахунок підвищення енергоефективності заощадити близько 5 млн доларів США.

Довідка: Понад 70% усіх споживаних підприємством енергоресурсів складають електроенергія та газоподібне паливо (природний, доменний, коксовий гази). Також у структуру енергоспоживання підприємства входять вода, пара, дуття та кисень.

Source: www.ukraine.arcelormittal.com

Підсумки енергоспоживання ПАТ „АрселорМіттал Кривий Ріг” у 2017 році