11 жовтня Ісландія запустила першу в світі електростанцію, яка поглинає більше вуглекислого газу, ніж викидає в процесі виробництва. Пілотна програма під керуванням Climeworks зможе щорічно видаляти з повітря близько 50 тон CO2, який потім буде утилізуватися, стаючи частиною вапнякових порід глибоко під землею.

Процес поглинання двоокису вуглецю з навколишнього повітря відбувається за допомогою запатентованих фільтрів Climeworks, з яких геотермальна станція витягує чистий вуглекислий газ за допомогою побічного тепла. Потім газ з’єднується з водою і відправляється на глибину 700 метрів. При реакції CO2 з базальтовими породами утворюється тверді мінерали – карбонати. Поховання шкідливого парникового газу в породах запобігає його вивільнення як мінімум на мільйон років, повідомляє Quartz.

Хоча проект знаходиться на експериментальній стадії, вчені вважають, що подібні станції з негативним показником викидів можуть бути запущені по всьому світу вже найближчим часом. Однак таким перспективам можуть заважати певні труднощі, як, наприклад, досить висока вартість проекту. За оцінками Climeworks, витяг всього однієї тони CO2 з повітря коштує $ 600.

Очікується, що в найближчі місяці ТЕС збільшить продуктивність і зможе вловлювати до 900 тон на рік. Не дуже високий показник з урахуванням того, що це еквівалентно емісії всього лише 45 жителів Америки. І все ж, компанія впевнена, що це тільки початок і потенціал такої технології величезний.

Вже до 2025 року компанія має намір скоротити витрати процесу до $ 100 за тону, паралельно очищаючи 1% викидів вуглекислого газу всього людства. Детальних подробиць щодо реалізації запланованого поки невідомо, але, з такими інвесторами, як Білл Гейтс і Європейське космічне агентство, які охоче витрачають гроші на дослідження «прямого захоплення повітря», поставлені цілі напевно будуть досягнуті.

 

Джерело: www.ecotechnica.com.ua

Запущено першу в світі електростанцію з від’ємною емісією вуглекислого газу