До такого висновку прийшла команда проекту «Зелені рішення бізнесу – єднання для сталого розвитку після обласних консультацій «Адаптація національних цілей стійкого розвитку для Дніпропетровської області», які були проведені 11 січня в обласній державній адміністрації в рамках Програми розвитку ООН за підтримки нашого партнера – Німецької організації міжнародного співробітництва GIZ Підтримка GIZ проявилася і у виборі пілотних регіонів. Як і у Програмі сприяння “зеленій модернізації” української економіки було обрано Дніпропетровську та Волинську області.

Та й взагалі всі 17 цілей сталого розвитку світу до 2030 року, а саме – без погіршення навколишнього природного середовища, є «зелена модернізація» усього нашого життя. Попередня зустріч з даної теми була в липні 2016 року. Тоді ми визначили для Дніпропетровщини найважливішими: ціль № 8 – гідну працю й економічне зростання; ціль № 9 – інновації та інфраструктура та ціль № 11 – сталий розвиток міст і громад. Для України в цілому ми визначили в якості найважливішої цілі № 16 – мир та справедливість.

Наразі ми вже маємо національну доповідь: «Цілі сталого розвитку України», в якій всі 17 глобальних цілей, прийнятих ООН, адаптовані до специфіки України, сформовано 86 завдань національного розвитку і 172 показника для досягнення цих завдань в 2020, 2025 і 2030 роках. Метою таких консультацій є адаптування національних завдань і показників-індикаторів їх досягнення до специфіки Дніпропетровської області. Звичайно, за один день це зробити неможливо, але успішний мозковий штурм у цьому напрямку відбувся, а організаторам зустрічі вдалося зібрати разом неординарних, креативно-мислячих особистостей, у тому числі від Федерації організацій роботодавців Дніпропетровщини, Дніпропетровського регіонального інвестиційного агентства, Агентства розвитку Дніпра. Всіх не перелічити.

Усе, що обговорювалось на зустрічі зафіксовано, і це стане стартом для подальшого опрацювання членами спеціально створеної робочої групи обласного рівня вже на постійній основі. В ідеалі протягом короткого часу у нас повинна з’явитися стратегія сталого розвитку Дніпропетровської області до 2030 року та її складових у наших містах і районах.

Наша стратегія буде мати конкретні завдання та індикатори їх досягнення. Є результат – хвалимо, немає – виганяємо. Вдалось зафіксувати в якості одного із завдань обласної стратегії екологічний аспект, пов’язаний з високомінералізованими шахтними водами Кривбасу – спільний проект з GIZ. Ну, а головним є економічний аспект стратегії, який дає нам, в кінцевому підсумку, фінансовий ресурс для виконання наших стратегічних мрій. І тут, звичайно, потрібно врахувати перевагу гірничо-металургійної промисловості у складовій економіці області, необхідність диверсифікації економіки, розвитку кластерів, не пов’язаних з ГМК або дають глибшу переробку металургійної продукції. Той же вагон високоякісних труб, які вміють робити трубники Інтерпайпу, Сентравіс, Трубосталі, Оскара, у вартісному вираженні буває дорожче ешелону залізної руди.

Валовий регіональний продукт на одного жителя Дніпропетровщини – ось наш головний економічний індикатор, так само, як й для України – ВВП на душу населення. Правда, для правильної стратегії розвитку потрібно спочатку порахувати кількість населення, адже останній перепис проводився вже у далекому 2001 році.

В ООН підрахували: для здійснення всіх, уже розроблених національних стратегій сталого розвитку потрібно 3-4 трильйона доларів США. Розвинені, багаті країни готові ділитися з бідними, що розвиваються, виділяючи від 0,7% свого ВВП (Швеція – 1,4%), всього на рік – 146 млрд. Може, і нам щось перепаде. А на нашу думку – ми й самі можемо заробити,

зробивши процвітаючою нашу Україну. Тож робимо важливий крок – створюємо стратегічний план сталого розвитку Дніпропетровщини.

Можливостей мати стратегічний план сталого розвитку Дніпропетровщини і всієї України стає більше